Zasłony na metry — jak wymierzyć odpowiednią ilość materiału?

Zasłony dostępne na metry to bardzo praktyczne rozwiązanie. Sięgając po nie, mamy pewność, że perfekcyjnie dopasujemy długość i szerokość wybranego materiału do danego wnętrza oraz rozmiarów okna. Dzięki temu estetyka salonu, kuchni bądź sypialni nie zostanie zakłócona, a efekt z pewnością spełni nasze oczekiwania. Dzięki naszym poradom dowiesz się, jak prawidłowo wymierzyć zasłony.

Mierzenie zasłon – zacznijmy od okna

Zanim zdecydujemy się na konkretny model zasłon i przystąpimy do odmierzania materiału, zastanówmy się nad naszą wizją aranżacji okna. Warto na tym etapie przemyśleć, jak mają wyglądać nasze zasłony, jak chcemy je skomponować z firanami. Czy te sięgają do podłogi, czy do parapetu? Jak intensywny efekt marszczenia zasłony chcemy uzyskać?

Spore znaczenie ma także umiejscowienie okna, które zamierzamy zaaranżować. W kuchni z powodzeniem sprawdzą się zasłony sięgające jedynie do parapetu. Z kolei w salonie lub sypialni zdecydowanie elegancko i efektownie prezentować się będą zasłony opierające się o podłogę i delikatnie marszczone na krańcach. Idealne do takich działań będą, np. zasłony z woalu. Znaczenia ma tutaj także usytuowanie wyposażenia danego pomieszczenia względem okna, w taki sposób, aby zasłony nie zawadzały i zawsze pięknie się układały.

Na tym etapie warto pamiętać, że:

  • wysokość materiału zawsze wymiarujemy od połowy żabki do momentu, w którym planujemy jego zakończenie;
  • standardowe zasłony do parapetu kończą się ok. 1,5 cm nad parapetem lub 5 do 1- cm poniżej;
  • jeśli chcemy, aby zasłony sięgały do podłogi, powinny kończyć się ok. 2 cm nad nią;
  • zasłony, które mają opierać się o podłogę lub drapować, powinny być dłuższe niż odległość podłoga-szyna o ok. 5 do nawet 20 cm;
  • w przypadku tzw. przelotek, do uzyskanego pomiaru dodajmy 3 cm;
  • w przypadku zasłon na tzw. szelkach odpowiednia długość materiału ustalimy poprzez pomiar odległości od górnej krawędzi karnisza;
  • wieszając zasłony razem z firanami, firany powinny być krótsze od zasłon o ok. 1 cm.

Jak mierzyć zasłony?

Do mierzenia zasłon przyda się z pewnością tradycyjna stalowa miarka, a najdokładniejsza będzie taśma budowlana. Po ustaleniu ostatecznej długość tkaniny powinniśmy dodać do uzyskanej miary 20 cm – na estetyczne zakończenie dołu oraz 5 cm na wykończenie na górze (łącznie 25 cm). W przypadku zasłon, które planujemy układać w gęste fałdy i kontrafałdy, na wykończenie góry warto dodać 20 cm. Z kolei w przypadku zasłon z tiulu oraz woalu należy dodać do długości 12 cm materiału na obręby.

Pamiętajmy, że mierzenie materiału zawsze rozpoczynamy od mierzenie karnisza. Marszczenie podwójne zasłon to szerokość karnisza razy 2. Intensywne fałdy uzyskamy marszcząc zasłony o szerokości 3 - 4 razy większej niż szerokość karnisza.

Jeśli wciąż mamy wątpliwości co do tego, jak prawidłowo mierzyć zasłony, zastanówmy się, jaką funkcję mają one pełnić w danym wnętrzu. Czy będzie to jedynie aspekt dekoracyjny, a zasłony stanowić będą element ozdobny salonu bądź jadalni? Czy może planujemy zasłaniać przy ich zastosowaniu okna w sypialni w ciągu nocy? W tym drugim przypadku warto sięgnąć po zasłony na metry z przelotkami lub na szelkach.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl