Pranie firanek w pralce – kompendium wiedzy

Pranie firanek to jeden z obowiązków domowych, który zwykle nie należy do ulubionych. Dla większości z nas jest to skomplikowana czynność, wymagająca wiedzy i doświadczenia. Z pewnością niejednej osobie zdarzyło się podczas prania firan zniszczyć delikatną tkaninę lub nie odzyskać jej świeżości i atrakcyjnego wyglądu. Z tego powodu postanowiliśmy stworzyć kompendium wiedzy dotyczące prawidłowego prania firanek w pralce, zawierające wszystkie najcenniejsze informacje i szczegóły, które z pewnością ułatwią zadanie i sprawią, że dekoracje okienne znów będą w idealnym stanie. Warto wykonać każdy krok w prawidłowej kolejności, gdyż to właśnie skuteczna droga do osiągnięcia sukcesu. Porzuć zatem swoje obawy i zastosuj się do naszych rad, a szybko przekonasz się, że pranie firanek w pralce wcale nie jest takie skomplikowanie, jakby się mogło wydawać. Firany do kuchni

Krok pierwszy - namaczanie firanki

Pierwszym krokiem, o którym warto pamiętać jeszcze przed włożeniem firanki do pralki, jest namoczenie materiału w ciepłej wodzie (około 40 stopni Celsjusza) przez około godzinę. Jeśli tkanina jest mocno zabrudzona, można dodać niewielką ilość delikatnego detergentu przeznaczonego do prania firanek. W przypadku białych materiałów może być to wybielacz. Gdy woda szybko stanie się brudna, to koniecznie wymień ją na świeżą i wymocz firankę jeszcze raz. Takie przygotowanie sprawi, że późniejsze pranie tkaniny w pralce będzie znacznie bardziej efektywne. Najbardziej narażone na zabrudzenia są firanki wiszące w kuchni, a także w pomieszczeniach, w których domownicy palą papierosy.

Pamiętaj o odpowiedniej temperaturze prania firanek

Wiele osób zastanawia się, w jakiej temperaturze prać firanki, aby delikatny materiał nie był narażony na uszkodzenie. Najlepiej będzie, gdy temperatura prania nie przekroczy 30 stopni Celsjusza. Jeśli chodzi o odpowiedni program, to koniecznie wybierz “pranie ręczne”. W przypadku zaawansowanych pralek automatycznych często można wybrać również program przeznaczony typowo do prania firanek, co jest dużym ułatwieniem. Jednak charakterystyczną cechą tego rodzaju programów są wolniejsze obroty i dodatkowy proces namaczania, który chroni materiał przed nadmiernym gnieceniem. Warto wiedzieć, że delikatne i cienkie tkaniny są znacznie bardziej narażone na mięcie się, przez co później trudniej je rozprasować. Dlatego stosowanie wspomnianych metod często sprawia, że prasowanie nie będzie już koniecznie, gdyż wilgotna firanka po zawieszeniu na karniszu samoistnie się wyprostuje. Oczywiście istotną kwestią jest poziom wilgotności materiału. Nie może być całkowicie mokry, gdyż w takim przypadku może nieestetycznie się porozciągać.

Zasady prania kolorowych firanek, których należy pilnować

Z pewnością dla większości osób nie będzie zaskoczeniem, że białych firanek nie należy prać z kolorowymi. Ta sama zasada dotyczy odzieży i wszystkich innych materiałów poddawanych czyszczeniu, gdyż większość tkanin może farbować. Jednak co zrobić w przypadku, gdy biała firanka ma kolorowe hafty lub wielobarwny wzór? Tutaj również należy pamiętać o wspomnianej wyżej temperaturze prania wynoszącej 30 stopni Celsjusza. Jest to optymalna wartość, która sprawi, że nie dojdzie do niezamierzonego zafarbowania. Co więcej, w celu dodatkowej ochrony warto wykorzystać podczas prania firanek w pralce specjalne chusteczki zapobiegające farbowaniu tkanin. Firany do salonu.

Co zrobić z dodatkowymi elementami i akcesoriami firanek?

Wiele firanek, szczególnie w typie paneli, rolet rzymskich czy też ekranów jest wyposażona w dodatkowe elementy, wśród których można znaleźć między innymi profile obciążające czy też transparentne usztywnienia w postaci prętów. Jak prać firanki tego rodzaju? Koniecznie przed przystąpieniem do prania należy usunąć wszystkie wspomniane elementy, gdyż mogą uszkodzić delikatne tkaniny. Ponadto profile mogą się powyginać, a pręty połamać - będą to nieodwracalne zniszczenia, które mogą również spowodować uszkodzenie pralki. Po zakończeniu prania firanek w pralce przychodzi czas na ich prawidłowe suszenie. To równie istotny etap, który ma bardzo duży wpływ na efekt całego procesu czyszczenia i pielęgnacji delikatnych tkanin. Ważne jest zatem, by schnący materiał wisiał prosto i nie miał żadnych załamań ani mocnych kantów, które mogą być trudne w rozprasowaniu. Elementy wpięte w taśmę marszczącą, wśród których znajdują się różnego rodzaju agrafki, haczyki czy ślizgi, nie wymagają usunięcia przed praniem, a jednocześnie idealnie sprawdzą się podczas suszenia w równym rozwieszeniu materiału. W przypadku samych taśm marszczących nie ma konieczności ich rozprostowywania podczas prania firan, gdyż zwykle są to żyłki dobrze przepuszczające wodę. Jeśli jednak mamy firanki starego typu, w których występują białe taśmy bawełniane, to warto je jednak rozprostować w celu dokładnego wyczyszczenia również miejsc marszczenia.

Jak prać firanki w pralce? - dodatkowe informacje

Powyższy poradnik z pewnością pozwolił Ci dowiedzieć się jak wyprać firanki, by odzyskały swoją świeżość, a sam materiał nie był narażony na uszkodzenie. Warto jednak poznać dodatkowe informacje dotyczące prania firan, które są doskonałym uzupełnieniem wiedzy. Przede wszystkim należy unikać prania w pralce zasłon i firanek, które są ciężkie, gdyż w momencie nasiąknięcia materiału wodą, ten stanie się jeszcze cięższy, co może doprowadzić do uszkodzenia pralki. Zwykle dotyczy to aksamitnych i welurowych tkanin, które ważą więcej niż inne tkaniny stosowane do szycia zasłon. Ponadto ta grupa materiałów należy do bardzo delikatnych, dlatego warto je oddać do pralni chemicznej. W przypadku firanek, które możesz bez wahania wyprać w domu, koniecznie przed włożeniem ich do pralki złóż materiał w równą kostkę, dzięki czemu będzie mniej narażony na zagniecenia trudne w rozprasowaniu. Wszelkiego rodzaju elementy dekoracyjne w postaci szelek, guzików, koralików czy frędzli koniecznie włóż do specjalnej siateczki, która skutecznie ochroni zarówno drobne ozdoby, jak i części pralki przed uszkodzeniem. Niektóre firanki są usztywnione szerokimi klejonkami - takie modele powinny być prane ręcznie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl