Marszczenie firan – jak sobie z nim poradzić?

Piękna aranżacja okienna stanowi doskonałą dekorację każdego wnętrza. Schludnie i równo powieszone firanki i zasłony bez zagnieceń to idealne dopełnienie pomieszczenia, niezależnie od jego przeznaczenia lub stylu, w jakim zostało urządzone. Jednak wiele osób boryka się z problemem, dotyczącym odpowiedniego marszczenia firan. Większość z nas nie wie jak sprawić, aby aranżacja okienna prezentowała się estetycznie i efektownie. W dzisiejszym poradniku przedstawimy najlepsze i najskuteczniejsze sposoby marszczenia firan, z którymi z pewnością poradzi sobie każda osoba, nawet ta bez doświadczeń w tym zakresie. Nasze wskazówki pozwolą Ci stworzyć elegancją i nieskazitelną aranżację okienną, dlatego warto je wykorzystać.

Jakie marszczenie firan wybrać?

Istnieje wiele sposobów na marszczenie firan na taśmie. Ogromną zaletą takiej formy dekoracji jest fakt, iż idealnie sprawdzi się ona w każdym wnętrzu, niezależnie od stylu, w jakim zostało ono urządzone - zarówno w pomieszczeniach zaaranżowanych nowocześnie, jak i tradycyjnie. Co ciekawe, marszczone firany doskonale prezentują się zarówno solo, jak i w towarzystwie zasłon. Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ten niepozorny zabieg może odmienić wnętrze i w mgnieniu oka nadać mu eleganckiego charakteru oraz przyczynić się do stworzenia przytulnej atmosfery. Jednak w pierwszej kolejności warto zastanowić się jak marszczyć firanki, by te prezentowały się jak najlepiej. W zależności od wybranej metody możemy uzyskać zupełnie różny efekt. Wszystko zależy od rodzaju taśmy do firan. Każda z nich w inny sposób układa materiał i tworzy zakładki, dzięki czemu możemy dostosować marszczenie do swojego indywidualnego gustu stylistycznego. Może być ono rzadkie lub gęste, dlatego warto je również dostosować do wielkości okna i samego wnętrza.

Jak marszczyć firankę na taśmie - krok po kroku

Aby wykonać prawidłowe marszczenie firanki na taśmie, należy w pierwszej kolejności związać dwa sznureczki ze sobą, po jednej stronie tworząc grubszy supełek. Następnie przechodzimy do samego procesu marszczenia, które powinno przebiegać starannie i równomiernie. Wykonujemy ten etap do momentu, aż uzyskamy oczekiwany kształt zakładek. Po zakończeniu marszczenia firan należy związać ze sobą sznureczki po drugiej stronie. W celu ukrycia elementu łączącego tkaninę z żabką można zastosować wypust materiału ponad taśmą, co prezentuje się bardzo elegancko. Warto pamiętać, by nie rozprostowywać marszczeń do prania. Samo marszczenie ma wiele zalet, gdyż przede wszystkim sprawia, że każda firanka dużo lepiej się układa zawieszona na karniszu, a ponadto za pomocą taśm nie musimy wykonywać ręcznie zakładek. Ponadto marszczenie firanek pozwala zachować jeszcze wyższy poziom intymności i prywatności, gdyż możemy zastosować szerszy materiał, który dzięki zastosowanym zakładkom stanie się mniej prześwitujący.

Sposoby marszczenia firanek

Każdy sposób marszczenia firan warto opisać szczegółowo, gdyż efekt może się od siebie zupełnie różnić. Ogólnie nie jest to trudny zabieg stylistyczny, choć wymaga nieco wprawy. Aby się w tej dziedzinie doszkolić, warto skorzystać z kilku cennych wskazówek, które zdecydowanie ułatwią to zadanie. Otóż kiedy wybierzemy wzorzystą firankę, to warto pamiętać o niewielkim, wręcz subtelnym marszczeniu, gdyż w przypadku stworzenia dużej ilości zakładek otrzymamy w efekcie fałdy, które mogą zupełnie zaburzyć wzór znajdujący się na materiale, co nie będzie prezentować się estetycznie. Ponadto podczas marszczenia firanki na taśmie warto wykorzystać przezroczyste żyłki, które pozostają praktycznie niewidoczne pod materiałem, co przyczynia się do stworzenia eleganckiej aranżacji okiennej. Jeśli jednak nie jesteśmy zwolennikami marszczenia firan, to zawsze możemy zamiast nich zawiesić w oknie ekrany, rolety rzymskie lub panele okienne. Jednak to firanki stwarzają znacznie przytulniejszą atmosferę w każdym wnętrzu. W każdym razie decyzja należy do Ciebie, ale po przeczytaniu naszych wskazówek z pewnością zabieg marszczenia firan nie będzie miał przed Tobą już żadnych tajemnic.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl