Kupujesz firany? Sprawdź, na co zwrócić uwagę

Modne firany to nieodzowny element stylowego i gustownie zaaranżowanego wnętrza. Od tego, jakie wybierzemy, będzie zależał nie tylko wygląd pomieszczenia, ale także jego charakter i ilość dopływającego światła. Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, na co krok po kroku zwrócić uwagę, by dokonać najlepszego wyboru.

Przeznaczenie – czyli gdzie zawiśnie firana?

To już wiesz na pewno – do jakiego pomieszczenia potrzebujesz firany. Ważne jednak, by uświadomić sobie, że każde z pomieszczeń powinno pełnić inne funkcje i tym samym każde z nich ma osobne wymagania, jeśli chodzi o sposób dekoracji okna. Inne będą firany do salonu, inne firanki dla dzieci i jeszcze inne firanki kuchenne.

Półprzejrzyste i eleganckie – takie powinny być firany do salonu. Nowoczesne wnętrza wymagają firan lekkich i prostych, klasyczne dobrze komponują się z firanami wzorzystymi lub obficie pomarszczonymi. W każdym z przypadków firany powinny przepuszczać światło, ale również osłaniać wnętrze.

W pokoju dziecięcym sprawdzą się firanki krótkie, możemy też wybierać spośród kolorów i motywów bajkowych, które ucieszą najmłodszych. Możemy także dobrać firanę dla dziewczynki lub chłopca albo zdecydować się na model prosty i uniwersalny. Wszystkie powinny jednak odpowiednio osłaniać okno, zapewniając wypoczynek, ale nie zaciemniać go zbyt mocno, aby umożliwić naukę i zabawę w odpowiednim świetle.

Zazdrostki, firanki kopertowe lub wiązane to z kolei idealne firanki do kuchni. Nowoczesne kuchnie pięknie wyglądają z firanami gładkimi o długości do parapetu bądź krótszymi, ewentualnie podwiązywanymi. Miłośnicy klasyki mogą wybierać spośród pięknie haftowanych zazdrostek z motywami ludowymi, kraciastymi lub ażurowymi, a także układać piękne kompozycje kopertowe.

Pomieszczeniem, w którym najlepiej sprawdzą się firany mocno zaciemniające, nieprzepuszczające światła, będzie sypialnia. Takie firany zapewnią intymność, przytulny klimat i odpowiedni wypoczynek podczas snu.

Z czego ma być wykonana idealna firana?

Jeśli już wiemy, do jakiego pomieszczenia potrzebujemy firanę i jaki jest jego styl, musimy dokonać wyboru tkaniny. Aby ta decyzja była świadoma, warto poznać dostępne na rynku materiały, ich właściwości, sposób pielęgnacji i efekt dekoracyjny, jaki dzięki nim uzyskamy. Zatem po kolei – na rynku znajdziemy takie materiały jak:

Woal

Często określany mianem subtelnej mgiełki – nic dziwnego, to delikatna tkanina, która miękko się układa, co pozwala na fantazyjne upięcia. Pięknie przepuszcza światło, a ponieważ jest półprzejrzysta, zapewnia jednocześnie intymność we wnętrzu. Wymaga delikatnego prasowania. Sprawdź naszą ofertę firan z woalu.

Tiul

Firany tiulowe cechują się przejrzystością – stąd są często wybierane w pomieszczeniach z natury ciemnych, które nie potrzebują osłony. Mają splot siatki o różnej gęstości, są miękkie i bardzo podatne na układanie. Ponieważ łatwo łapią kurz, wymagają częstego prania i prasowania.

Żakard

To najbardziej tradycyjna opcja. Cechuje się trwałością, wytrzymałością, bogactwem wzorów i splotów. To właśnie od tego, jak gęsty jest splot, będzie zależał dopływ światła do pomieszczenia. Jest to tkanina łatwa w utrzymaniu, niewymagająca prasowania.

Organtyna

To tkanina, która miękko rozprasza światło i ma subtelny połysk. Dostępna jest w szerokiej ofercie kolorów i wzorów, nie jest jednak tak miękka, jak woal czy tiul. Wymaga prasowania w niskich temperaturach.

Zobacz jeszcze koniecznie naszą ofertę firan z gipiurą.

Na metry czy gotowe?

Oba rozwiązania mają swoich gorących zwolenników, jak i zagorzałych przeciwników. Osoby, które mają w domu okna o standardowych wymiarach, mogą pozwolić sobie na firany gotowe. Nowoczesne i te bardziej klasyczne – znajdziemy je na półkach wielu sklepów. Pamiętajmy jednak, że asortyment wzorów i kolorów jest dość ograniczony do aktualnie panujących trendów. Jeśli chcemy, aby nasze okno wyróżniało się spośród innych lub jesteśmy właścicielami okna o wymiarach niestandardowych – wtedy swoje podwoje otwiera przed nami świat firan na metry. Nie przerażajmy się pomiarem – nie jest to nic trudnego, jego sposób opisaliśmy w poście pt. jak mierzyć firany.

To kilka najważniejszych porad dotyczących tego, czym kierować się przy wyborze firan. Pamiętajmy, że okno jest pełni funkcję zarówno dekoracyjną, jak i praktyczną. Upewnijmy się, że wybrany kolor współgra z wnętrzem, długość nie kusi niepotrzebnie naszych ukochanych zwierzaków domowych lub nie ogranicza ergonomii pomieszczenia, a przejrzystość tkaniny współgra z naszymi oczekiwaniami dotyczącymi obecności i ilości światła we wnętrzu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl