Jaki materiał na firany? Wszystko o rodzajach tkanin

Firany to ważny element dekoracji okna i wnętrza, który dodatkowo spełnia szereg czysto praktycznych funkcji. Dlatego, zarówno w zakresie estetyki, jak i funkcjonalności, nie bez znaczenia pozostaje rodzaj tkaniny, z jakich firana jest wykonana. Od tego, jaki materiał wybierzesz, będzie zależała ilość i efekt światła wpadającego do pomieszczenia, sposób układania firany, a także wygoda jej użytkowania. Poszczególne rodzaje materiałów na firany charakteryzuje różna:

  • grubość, a tym samym przejrzystość,
  • podatność na zagniecenia,
  • łatwość w układaniu,
  • przepuszczalność światła.

Jaka tkanina będzie najlepsza na firanki? Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę.

Firany z woalu – subtelne jak mgiełka

Woal to bardzo delikatna, lejąca się i miękko układająca tkanina. Przepuszcza sporą ilość światła. Nie jest jednak przejrzysta, dzięki czemu zapewnia zarówno subtelną ochronę przed nadmiarem słońca, jak i prywatność oraz osłonę przed spojrzeniami z zewnątrz. Dzięki temu, że firany z woalu łatwo poddają się układaniu (nie wymagają obciążników), znakomicie sprawdzają się w fantazyjnych upięciach. Z chwostami i opaskami lub też bogatymi drapowaniami i eleganckich marszczeniami z taśmą marszczącą. To doskonałe propozycje dla eleganckich, stylowych wnętrz. Z kolei woal jako klasyczna firana na całą szerokość okna, będzie rozwiązaniem, które sprawdzi się w absolutnie każdej aranżacji.

Firany z woalu dostępne są w wersji gładkiej i haftowanej. Najczęściej w kolorze bieli, ecru lub beżu. W sklepach spotkasz także woal w wydaniu kolorowym lub wzorzystym.

Firany z woalu należy przed praniem namoczyć w letniej lub chłodnej wodzie, a następnie wyprać ręcznie. Unikaj prania woalu w pralce. Nie wskazane jest także wirowanie firan z tej tkaniny. Zastanawiasz się jak prasować firany z woalu? Delikatnie, ustawiając żelazko na najniższą temperaturę.

Firany żakardowe – dla fanów klasyki

Żakard to materiał tradycyjnie stosowany w produkcji firan i od wielu już lat cieszący się ogromną popularnością. Dlaczego? Firany żakardowe są trwałe i wytrzymałe, a do tego dostępne w różnych wzorach i w różnych gęstościach splotów. Dzięki temu możesz spotkać firany żakardowe z intensywnym deseniem i o gęstym splocie. Zapewniają one więcej intymności we wnętrzu. Znajdziesz także mniej wzorzyste o luźnym splocie, które przepuszczają sporą ilość światła. Żakard sprawdzi się w niedoświetlonych pomieszczeniach, w których brakuje dziennego światła.

Firany żakardowe nie wychodzą z mody. Poza walorami estetycznymi oferują imponującą trwałość, wytrzymałość, a także wygodę użytkowania. Firana żakardowa może być prana w pralce w niskiej temperaturze, z delikatnym odwirowaniem. Powieś firany jeszcze wilgotne, a same wyprostują się pod wpływem swojego ciężaru. Firany żakardowe nie wymagają prasowania. To zdecydowanie wygodne rozwiązanie. Niestety żakard jest stosunkowo podatny na kurz. Dlatego takie firany wymagają częstego prania.

Spośród czego możesz wybierać? Najbardziej popularne firanki żakardowe to firanki białe. Często delikatnie połyskują, dlatego idealnie sprawdzające się w eleganckich, klasycznych aranżacjach.

Firana markizeta – piękny efekt bez prasowania

Firana markizeta wykonana jest z tkaniny przypominającej siatkę. Jej oczka mogą być mniejsze lub większe w zależności od gęstości splotu. Pamiętaj, że im większa gęstość splotu, tym mniej światła przepuszczać będzie firana markizeta. Wybór rozwiązania zależy od efektu, jaki chcesz uzyskać. Firana markizeta o gęstym splocie sprawdzi się doskonale w pomieszczeniach bardzo słonecznych lub w takich, w których zależy Ci na utrzymaniu kameralnej, intymnej atmosfery, np. w sypialni, czy w pokoju dziecięcym.

Markizeta to także rozwiązanie dla osób, które cenią wygodę. Firany z markizety wystarczy bowiem i mokre powiesić w oknie. Materiał sam wyschnie i „wyprasuje się” pod wpływem własnego ciężaru. Markizeta nie wymaga używania żelazka.

Firana z tiulu – przejrzysta, miękka i delikatna

Tiul jest ażurową, bardzo delikatną tkaniną składająca się z jedwabiu lub bawełny. Dzięki temu, że jest przejrzysty, doskonale nadaje się do wnętrz, które potrzebują doświetlenia lub nie wymagają mocnego zasłonienia. Firany z tiulu mogą być gładkie lub malowane, z gipiurą lub haftowane. Sprawdzają się zarówno w nowoczesnych (tiul gładki), jak i bardziej klasycznych aranżacjach (np. tiul z haftem).

Firany z tiulu, dzięki temu, że miękko się układają i subtelnie falują, są wręcz stworzone do fantazyjnego upinania, np. przy użyciu opasek, czy chwostów, a także do drapowania, marszczenia oraz innych pomysłowych dekoracji okiennych.

Tiulowa firana prezentuje się bardzo efektownie, jednak wymaga nieco pracy w zakresie pielęgnacji. Tutaj czeka Cię pranie ręczne oraz konieczność prasowania firany (w niskiej temperaturze). 

Organtyna – zwiewna firana dla miłośników rozproszonych refleksów 

Organtyna (lub organza) to błyszcząca, przejrzysta, doskonale przepuszczająca światło tkanina prezentująca się niezwykle efektownie. Organtyna może być wykonana z jedwabiu, nylonu, poliestru lub bawełny. Na rynku dostępne są modele gładkie, kreszowane, flokowane, a także haftowane, w wielu wariantach kolorystycznych oraz w wielu wzorach. 

Cienkie firany z organtyny sprawdzą się doskonale, jeśli jesteś fanką subtelnych dekoracji okiennych i miękkiego światła. Organza to materiał, który świetnie rozprasza światło, nie ograniczając jego ilości wpadającej do pomieszczenia.

Firany z organtyny możesz bez przeszkód prać w pralce. Unikaj jednak wirowania i wysokich temperatur. Podczas prasowania firan pamiętaj o ustawieniu możliwie najniższej temperatury. Czasem ten etap możesz jednak pominąć. Wszystko zależy od tego, jaki ostatecznie efekt chcesz uzyskać. Organza dobrze prezentuje się także bez prasowania – w ten sposób kreszowana staje się także mniej przejrzysta.

Satynowa firana – błyszcząca i luksusowa do eleganckich wnętrz

Satyna to tkanina produkowana najczęściej z włókien poliestrowych lub bawełnianych. Występuje jednak także w wersji bardziej luksusowej, wykonywanej z jedwabiu. Firany satynowe, błyszczące i pięknie odbijające światło, nie są przejrzyste. Sprawdzą się zatem w pomieszczeniach, w których potrzebujesz nieco intymności i nastrojowego klimatu. Miejscem, w którym idealnie odnajdą się satynowe firany, będą z pewnością sypialnia, czy też jasny, elegancki salon.

Pamiętaj, że firana satynowa powinna być wieszana błyszczącą stroną do środka pomieszczenia, a gładka strona powinna znajdować się od strony szyby. Przed zawieszeniem satyna wymaga niestety dokładnego wyprasowania. Jeśli dysponujesz w swoim salonie dużym oknem tarasowym, prasowanie firan może stanowić nie lada wyzwanie. Alternatywą mogą być satynowe firany kreszowane. Opcja ta jednak częściej występuje w formie zasłon.

Wybór tkanin na firany jest naprawdę spory. Dlatego przed podjęciem decyzji określ swoje preferencje. Sprawdź usytuowanie pomieszczenia względem stron świata i ilość wpadającego do niego naturalnego światła. To z pewnością ułatwi dokonanie wyboru. Pamiętaj także o sposobie pielęgnacji poszczególnych tkanin oraz oczywiście o kolorze firan. Co prawda białe są najbardziej uniwersalne i pięknie rozświetlają wnętrze, ale warto też rozważyć, czy kolorowe i wzorzyste nie nadadzą pomieszczeniu bardziej oryginalnego charakteru.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl