Jak zachować biel firanek?

Firany to piękna, elegancka i zdecydowanie efektowna ozdoba okna. Jednak, aby w pełni cieszyć się wyjątkowym efektem, jakiego dostarczają, firany powinny być zawsze perfekcyjnie wyprasowane, pięknie upięte oraz oczywiście idealnie białe. Takie firany będą prawdziwą wizytówką każdego zadbanego domu. Niestety codzienny kurz, dym papierosowy, czy zanieczyszczenia z zewnątrz sprawiają, że firany szarzeją, żółkną i tracą swoją pierwotną estetykę. Sprawdź, w jaki sposób zadbać o firanki w Twoich oknach i co robić, aby na zawsze pozostały śnieżnobiałe.

Jak prać firany?

Zanim wypierzesz swoje białe firany, zaraz po zdjęciu z karnisza, namocz je w proszku. Dzięki temu kurz, brud, a nawet ewentualne tłuste plamy zdecydowanie szybciej zostaną usunięte. Odpowiednie moczenie firan pozwoli Ci także odzyskać ich biel.

Zamaczanie firan

Jeśli firany są jedynie zakurzone, a ich odcień bieli nie budzi żadnych zastrzeżeń, wystarczy, że zamoczysz je w wannie / misce z czystą chłodną wodą. Tak zamoczone firany pozostaw na kilka godzin, a nawet na całą noc. Warto jednak pamiętać o 2-3 krotnej wymianie wody, w której je moczysz. 

Firany, które pożółkły, np. w wyniku oddziaływania na nie dymu papierosowego lub oparów kuchennych, wymocz w wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń (2 łyżki) oraz sody oczyszczonej (mocno pożółkłe firany potrzebować będą 40 - 50 dag sody na 10 l wody), która ma działania wybielające (podobnie zadziała proszek do pieczenia). Firany poszarzałe należy zamoczyć w letniej wodzie z dodatkiem garści soli kuchennej.

Szare i pożółkłe firany można także zamoczyć w wodzie z dodatkiem atramentu (ilość z 2 nabojów), z kolei wyjątkowo zabrudzone tkaniny moczy się w wodzie z dodatkiem środków z wybielającym chlorem.

Pranie firan

Co do zasady firany zawsze warto prać oddzielnie. Pozwoli to uniknąć Ci zbytnich zagnieceń oraz ewentualnego zafarbowania tkanin. Prać firany możesz zarówno ręcznie, jak i w pralce. Wkładając firany do pralki, pamiętaj o kilku istotnych zasadach:

 • Tkaniny delikatne, koronki, firany z frędzlami włóż do specjalnego worka na pranie lub białej poszewki na poduszkę. Dopiero w ten sposób umieść je w pralce. 
 • Firany z frędzlami możesz dodatkowo związać. Podobnie będzie w przypadku tzw. "makaronów" – firany złóż na pół i wykonaj dwa węzełki, na górze i na dole firany, dzięki temu frędzle nie poplączą się podczas prania.
 • Wypełnij pralkę jedynie w 1/4, ewentualnie 1/3 normalnej ładowności.
 • W przypadku delikatnych zabrudzeń stosuj proszek do prania firan.
 • W przypadku firan pożółkłych i szarych dodaj do prania dodatkowo 1 - 2 łyżki sody.
 • Nie dodawaj do prania białych firan środków do zmiękczania tkanin.
 • Temperaturę prania ustaw na poziomie 30 - 40 stopni.

Decydując się na pranie ręczne:

 • Pamiętaj, że nie należy trzeć firan, a jedynie je delikatnie ugniatać.
 • Możesz dodać do prania ocet (ok. pół szklanki), który wybieli tkaniny i zapobiegnie ich elektryzowaniu.
 • Kilka kropli płynu do mycia naczyń dodanych do prania pozwoli skutecznie usunąć plamy z tłuszczu.
 • Do ostatniego płukania dodaj garść soli kuchennej. Dzięki temu firany nie tylko odzyskają swoja biel, ale i na dłużej ją zachowają.

Wymienione zasady dotyczą prania wszystkich rodzajów firan. Poszczególne ich rodzaje mogą jednak wymagać dodatkowych zabiegów podczas prania i dla zachowania idealnej bieli.

Firany z woalu

Firany z woalu najlepiej prać ręcznie (ewentualnie w pralce z programem prania ręcznego). Po namoczeniu w letniej wodzie z dodatkiem proszku do prania firan i sody kuchennej woal pierz w równie letniej wodzie, także z dodatkiem sody. Woalu nigdy nie odwirowuj w pralce!

Firany z gipiurą

Firany z gipiury najlepiej zamoczyć w zimnej wodzie z dodatkiem odrobiny soli. W ich przypadku także najlepiej sprawdzi się pranie ręczne, do którego powinno się użyć proszku do prania firan. Po ostatnim praniu z dodatkiem soli kuchennej gipiury nie wiruj, a jedynie delikatnie wykręć i pozostaw rozwieszoną do odcieknięcia.

Firany z naturalnych materiałów (np. len, bawełna, tiul) na koniec możesz wypłukać także w letniej wodzie z odrobiną krochmalu, który także pozwala zachować biel firan na dłużej.

Jak prasować firany – z woalu, z tiulu, z gipiurą?

Zanim wyprasujesz swoje firany, wysusz je w odpowiedni sposób. W tym celu powieś je na suszarce / sznurku do odcieknięcia. Możesz też zawiesić je jeszcze lekko wilgotne, pomijając etap prasowania. Delikatne fałdy i zagniecenia powinny wyprostować się same najpóźniej po 3 dniach.

Jeśli zagniecenia są intensywne, prasuj firany w niskiej temperaturze. Zawsze wykonuj tę czynność wzdłuż nitki. Dzięki temu zapobiegniesz wyciąganiu się firany.

Pamiętaj także, aby wilgotne firany wieszać w oknach w porze, w której nie będą narażone na intensywne promieniowanie słoneczne. W ten sposób uchronisz je od szybkiego żółknięcia.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl