Jak wybrać zasłony do małych okien?

Zasłony na okna nie tylko spełniają użyteczne funkcje – jest to też bardzo istotna dekoracja, która wpływa na styl i ogólny klimat pomieszczenia. Jednak w jaki sposób dobrać zasłony do małych okien? Oto kilka wskazówek, które pomogą rozwiązać dylemat zasłon przy niewielkich oknach.

Małe pomieszczenie – małe okna

Choć nie zawsze jest to reguła, zwykle niewielkich rozmiarów okna znajdują się w niezbyt przestronnych wnętrzach. W takim przypadku szczególnie należy zadbać o aranżację pomieszczenia, aby nie przytłoczyć go zbyt wieloma dekoracjami.

W małych pokojach i przy niewielkich oknach duże znaczenie ma długość zasłon. Aby zyskać dodatkową przestrzeń, lepiej postawić na krótsze zasłony. W ten sposób pokój optycznie zyska na przestronności, a dodatkową przestrzeń można kreatywnie wykorzystać. Długie zasłony, opadające na podłogę, choć zwykle prezentują się dobrze, w przypadku niewielkich pomieszczeń i małych okien, mogą przytłaczać. Okna niewielkich gabarytów często spotykane są w niewielkich pomieszczeniach, takich jak kuchnia czy łazienka. Tam zasłony pełnią przede wszystkim funkcję użytkową, dlatego dobrym wyborem mogą okazać się zasłony krótkie, maksymalnie do wysokości parapetu.

Funkcje okien i zasłon

Każde pomieszczenie spełnia inne funkcje, podobnie jak jego wykończenie i wyposażenie – odnosi się to także okien czy zasłon. W niektórych pokojach, na przykład w salonie, zasłony służą przede wszystkim dekoracji. W przypadku małych okien warto więc postawić na lekkie, zwiewne materiały, które nie przyćmią pomieszczenia. Zasłony w salonie można również kreatywnie aranżować – marszczyć, spinać czy rozsuwać.

Nieco inaczej wygląda dobór zasłon, których zadaniem jest przede wszystkim zasłaniać, jak też chronić prywatność mieszkańców. Takie funkcje powinny spełniać zasłony do sypialni, dlatego w tym pomieszczeniu można wybrać zasłony nieco cięższe, bardziej blokujące dopływ światła. Jeśli jednak okna są bardzo małe, dobrym rozwiązaniem mogą być dodatkowe rolety. Tym samym zasłony również mogą być lekkie, optycznie powiększające wnętrze.

Wpływ oświetlenia

Choć wieczorami w sypialni ważna jest możliwość odcięcia się od źródeł światła, tak na co dzień w innych pomieszczeniach naturalne światło ma bardzo duże znaczenie. Jasne pomieszczenia wydają się być optycznie większe. Jak więc zyskać na przestrzenności przy małych oknach? W tym przypadku najlepsze będą jasne, lekko prześwitujące zasłony okienne, które nie zablokują całkowicie dopływu światła słonecznego. Dzięki temu pokój będzie optycznie wydawał się większy, a przy tym zasłony, lekko przepuszczając promienie słoneczne, nadadzą mu wyjątkowego klimatu.

Odpowiedni wzór

Bez względu na wielkość okien zawsze trzeba dopasować styl zasłon do aktualnego wystroju i aranżacji wnętrza. Ich materiał czy kolorystyka muszą współgrać z meblami, kolorami ścian czy stylem dodatków i ozdób. Jednak niewielkie okna mogą wizualnie wpływać na wielkość pomieszczenia. Z kolei zasłony okienne o odpowiednim wzorze z pewnością mogą to złudzenie korygować. Co zrobić, aby pokój wydał się wyższy? Wystarczy zawiesić zasłony w pionowe pasy. Podobnie będzie w przypadku chęci optycznego poszerzenia przestrzeni – aby pokój wydał się szerszy, najlepiej sprawdzą się zasłony w pasy poziome. Niewielkie akcenty mogą więc skutecznie wpływać na końcowy efekt wystroju pomieszczenia. Dlatego wybór odpowiednich zasłon, szczególnie przy małych oknach, ma duże znaczenie dla ogólnej atmosfery pokoju.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl