Jak wybielić firany, które poszarzały od smogu?

Białe firanki są wybierane zdecydowanie najczęściej i nie ma w tym nic dziwnego, gdyż kolor ten pięknie rozświetla i rozjaśnia wnętrza, a także daje wrażenie zadbanego pomieszczenia. Jednak taki efekt jest możliwy tylko i wyłącznie pod warunkiem, że materiał będzie czysty i śnieżnobiały. Niestety często trudno utrzymać nieskazitelną biel tkaniny - problem ten szczególnie dotyczy mieszkańców miast, którzy borykają się z dużym zanieczyszczeniem powietrza, w tym również ze smogiem. Zatem jak wybielić firanki i przywrócić im piękny, śnieżnobiały kolor? Poznaj już dziś skuteczne i sprawdzone metody, które możesz wykorzystać we własnych czterech ścianach.

Firanki - piękny i stylowy dodatek

Firanki wprowadzają do wnętrza przytulną i ciepłą atmosferę, a także podkreślają jego urok. Różne motywy i materiały do wyboru sprawiają, że z pewnością każdy znajdzie idealną tkaninę dla siebie, która spełni oczekiwania i wpisze się w indywidualny gust. Białe firanki są najpopularniejsze z kilku powodów. Przede wszystkim idealnie pasują do każdego wnętrza, niezależnie od tego, w jakim stylu zostało zaaranżowane. Ponadto są bardzo uniwersalne i stanowią idealne uzupełnienie każdego koloru ścian, podłóg czy mebli. To zdecydowanie klasyka w najpopularniejszym wydaniu, która jest ponadczasowa i nigdy się nie znudzi. Jedynym minusem białej tkaniny jest jej mała praktyczność. Na tym kolorze szybko widać wszelkie zabrudzenia i zakurzenia, dlatego biały materiał wymaga częstszej pielęgnacji i czyszczenia. W celu zachowania ich świeżości na dłużej warto wykonać wybielanie firanek.

Jak prawidłowo dbać o firanki?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ogromne znaczenie ma prawidłowe przechowywanie firanek. Najlepiej w tym celu wykorzystać niebieski papier do zwinięcia tkaniny i przechowywania jej w szafie, w której nie ma dostępu do światła słonecznego. Takie rozwiązanie pozwoli uniknąć ciemnienia i szarzenia śnieżnobiałych firanek, dzięki czemu będą one jak nowe przez długi czas po zakupie, bez względu na dużą częstotliwość prania. Niestety biały materiał jest znacznie bardziej podatny na szarzenie niż inne odcienie, dlatego warto mieć to na uwadze, gdyż prawidłowe przechowywanie to również jeden z etapów pielęgnacji delikatnych materiałów. Kolejnym z nich jest pranie w odpowiedniej temperaturze, najlepiej tej zalecanej przez producenta. Informacje zwykle znajdują się na fabrycznej metce, jednak najczęściej powinno się prać firanki w 30 lub 40 stopniach Celsjusza. To optymalna temperatura dla tego rodzaju tkanin. Jaka powinna być częstotliwość prania firanek? Najlepiej zmieniać je przy każdym myciu okien, by zachować ich świeżość.

Czym wybielić firanki? - skuteczne domowe sposoby

Wiele osób zastanawia się czym wybielić firanki, by zabieg ten był dla nich bezpieczny, a jednocześnie skuteczny. Większość z nas wybiera gotowe produkty przeznaczone do wybielania firan, które są dostępne w sklepach. Mowa o wybielaczach, solach i specjalistycznych proszkach do prania, przeznaczonych tylko do firanek. Jednak większość z nich zawiera w swoim składzie mocne detergenty, które mogą zniszczyć delikatne tkaniny, szczególnie przy nieumiejętnym ich stosowaniu. Zatem jak wybielić firany, by ich nie uszkodzić? Poniżej przedstawiamy kilka skutecznych i domowych sposobów, które warto wykorzystać.

  • Sok z cytryny - od lat wiadomo, że cytryna ma właściwości wybielające, dlatego warto zastosować ją w przypadku czyszczenia firanek. Przed praniem wystarczy wymoczyć tkaniny w wodzie z dodatkiem soku z cytryny, a później wywiesić je do wyschnięcia na mocne słońce. Dodatkową zaletą stosowania cytryny jest usunięcie z materiału nieprzyjemnego zapachu, który może pochodzić od smogu bądź dymu papierosowego.
  • Proszek do pieczenia - wiele osób nie spodziewa się, że ten specyfik pozwala firankom odzyskać śnieżnobiały kolor. Wystarczy namoczyć materiał w pięciu litrach wody z dodatkiem jednego opakowania proszku do pieczenia przez 15 minut, a następnie tradycyjnie wyprać firanki w pralce.
  • Skorupki jajek - być może ta metoda brzmi co najmniej zaskakująco, jednak warto ją wypróbować, gdyż jest jedną z najstarszych, od lat stosowanych przez naszych przodków. Otóż wystarczy włożyć skorupki do lnianego woreczka i umieścić w bębnie pralki razem z firankami, a następnie włączyć odpowiedni program prania. Efekty są zaskakujące.
  • Ocet - być może nie należy do produktów o przyjemnym zapachu, jednak warto to przeboleć i wykorzystać jego moc w wybielaniu firanek. Poza odzyskaniem śnieżnobiałego koloru firanek ocet doskonale sprawdzi się również w zapobieganiu elektryzowania się sztucznych materiałów, a także wpłynie na większą sztywność tkaniny. Wystarczy do wody z proszkiem do prania dodać pół szklanki octu.
  • Sól - tę metodę bez wątpienia powinien wypróbować każdy, kto od dawna zastanawia się jak wybielić firanki. Sól wykorzystywana jest w wielu pracach domowych, jednak idealnie sprawdzi się również do odzyskania białego koloru tkanin. Do 3 litrów wody z dodatkiem czterech łyżek soli należy włożyć firanki i moczyć je już po wypraniu. Po wymoczeniu wystarczy je dokładnie wypłukać i rozwiesić do wyschnięcia. Dzięki tej metodzie firanki z pewnością odzyskają swój blask, a jednocześnie będą bardziej podatne na układanie.
  • Soda oczyszczona - doskonały sposób, który nie ma sobie równych. Ten niepozorny produkt spożywczy ma właściwości wybielające, dlatego pranie firanek sodą, a dokładniej efekt dodania jednej jej łyżeczki do klasycznego prania lub ostatniego płukania z pewnością zaskoczy niejedną osobę. Firanki w mgnieniu oka odzyskają swoją biel i po zawieszeniu ponownie rozświetlą i rozjaśnią wnętrze.
  • Amoniak - działa podobnie jak soda oczyszczona, jednak firanki warto namoczyć w tym produkcie jeszcze przed tradycyjnym praniem. Idealną proporcją w tym przypadku jest jedna łyżka stołowa amoniaku na 2 litry wody.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl