Jak powiesić firany i zasłony?

Piękne firany i eleganckie zasłony to jedynie pierwszy krok w efektownej aranżacji okna. Kolejny to odpowiedni karnisz oraz sam sposób powieszenia i ewentualnego upięcia wybranych tkanin. Sposobów wieszania firan i zasłon jest wiele. Podobnie w przypadku karniszy – wybór materiału, koloru, dekoracyjnych zakończeń mamy na rynku naprawdę imponujący. Jakie rozwiązanie wybrać? Wiele zależy zarówno od naszych indywidualnych preferencji, jak i od rodzaju wybranych tkanin (np. firany z woalu), czy też samego pomieszczenia (odpowiednio zawieszone firany i zasłony mogą np. poprawić proporcje wnętrza).

Jak wieszać firany i zasłony? Zacznijmy od karnisza

Odpowiednio dobrany karnisz to kluczowy element w prawidłowym, a jednocześnie efektownym wieszaniu firan i zasłon. Zanim wybierzesz model, który spełnia Twoje wymagania estetyczne (drewniany, metalowy, z dekoracyjnym lub prostym zakończeniem, w kolorze złota, czy też nowoczesnej stali, etc.), zastanów się, jakiego rozwiązania potrzebujesz. Możesz wybrać:

  • karnisz sufitowy lub ścienny – różnica pomiędzy nimi polega na sposobie i miejscu montażu karniszy. Pierwsza opcja sprawdzi się, gdy nadproże okna jest bardzo niskie. Drugi wariant jest odpowiedni dla wnętrz z wysokimi sufitami. Karnisz ścienny dostarczy Ci także dużych możliwości w zakresie wieszania firan i zasłon.
  • karnisz pojedynczy lub podwójny – pierwszy pozwoli zawiesić Ci tylko firanę lub tylko zasłonę, drugi sprawdzi się w sytuacji, gdy zamierzasz zastosować obie tkaniny jednocześnie.

Istotną kwestią jest także wybór karnisza o odpowiedniej długości oraz grubości. Pamiętaj, że karnisz powinien być od 30 do 50 cm szerszy, niż wynosi szerokość okna (czyli 15 do 25 cm po każdej ze stron). Karnisze cieńsze, np. Ø16, sprawdzą się w przypadku mniejszych okien, z kolei o rurce grubszej np. Ø25 lub kwadratowej będą odpowiednie dla okien większych.

Jak powiesić firanki i zasłony na jednym karniszu?

Z pewnością egzamin zda jeden, za to podwójny karnisz. Jeśli jednak nie jesteś do końca zdecydowany, czy będziesz wieszać zarówno firany, jak i zasłony, czy zdecydujesz się tylko na wybraną opcję, możesz zakupić karnisz pojedynczy z podwójnymi wspornikami i pozostawić tylne mocowania na uchwycie puste. Jeśli zechcesz zawiesić jednocześnie firany i zasłony na karniszu, wystarczy, że dokupisz rury i żabki na tylny tor karnisza.

Jak upiąć zasłony i firany

Wybierając metodę wieszania firanek i zasłon warto wziąć pod uwagę nie tylko względy dekoracyjne, ale i wygodę w upinaniu tkanin. Spośród czego możesz wybierać?

Sztancowanie

Firany i zasłony na metalowych kołach to jedna z najprostszych metod wieszania tkanin. Koła wbijane są w materiały, dzięki czemu bez problemu można je nawlec na rurkę karnisza, a także swobodnie przesuwać po nim. Takie rozwiązanie sprawdzi się m.in. w sytuacji, gdy Twój wybór padnie na nowoczesne, bardzo efektowne, ale kłopotliwe w perfekcyjnym układaniu wzorzyste tkaniny. Zasłony w pasy wyposażone w kółka będą nie tylko pięknie się prezentować, ale i będą bardzo wygodnym rozwiązaniem.

Szelki

Zasłony na szelkach efektownie się prezentują i są niezwykle łatwe w zawieszaniu oraz przesuwaniu po rurce karnisza. Jedyny warunek, o jakim należy pamiętać w ich przypadku, to konieczność zamontowania karnisza względnie wysoko nad oknem.

Żabki

Upięcie firanek na żabki to klasyczne rozwiązanie, które prezentuje się niezmiennie bardzo elegancko. Możesz sięgnąć po żabki ze ślizgami – jeśli dysponujesz szynami lub żabki na kółkach – jeśli posiadasz karnisz drążkowy. Żabki to idealne rozwiązanie, kiedy myślisz o dekoracji okna, jaką są np. firany z gipiurą. O piękne marszczenia firan nie musisz się dzisiaj już martwić, ponieważ kupując firanę posiadającą wszytą taśmę marszczącą, masz rozwiązanie gotowe natychmiast do zawieszenia.

Taśma marszcząca

Wspomniana wyżej taśma marszcząca to nowoczesne rozwiązanie, które wykonuje za Ciebie całą pracę. Wszyta w firanę lub zasłonę taśma pozwala uzyskać drapowanie wg oczekiwanych proporcji.

Przeszycie tunelowe

Takie rozwiązanie pozwala naciągnąć tkaninę na drążek karnisza i albo rozciągnąć ją na całej szerokości, tworząc efekt rolety. Umożliwia Ci także wykonanie bardzo gęstego marszczenia. Pamiętaj, że w takim przypadku będzie Ci potrzebna mniej-więcej podwójna szerokość tkaniny w stosunku do szerokości karnisza.

Jak upiąć za długie zasłony

Co zrobić, jeśli okazało się, że zasłona jest za długa i nieestetycznie układa się, a przy przesuwaniu "szura" po podłodze? Rozwiązaniem takiej sytuacji mogą być tzw. fleksy (systemy flex). W utworzone fałdy zasłon wszywane są specjalne prowadnice, na których następnie umieszcza się niewielkie haczyki. Możliwość regulowania położenia haczyków w zakresie góra – dół pozwala schować karnisz pod zasłonami lub wyregulować długość samych zasłon.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl