Jak powiesić firanki i zasłony na jednym karniszu

Firanki i zasłony na jednym karniszu - w jaki sposób je powiesić?

Bardzo dobrym sposobem jest wybranie podwójnego modelu karnisza, który składa się z dwóch, oddzielnych rurek. Przy wyborze karnisza, warto zwrócić uwagę na jego długość. Najlepiej wybrać dłuższy model, ponieważ z łatwością zmieszczą się na nim zarówno firanki, jak i zasłony. 

W przypadku, gdy upinanie tkanin dekoracyjnych na karniszu o podwójnych prowadnicach nie jest brane pod uwagę, warto zdecydować się na karnisz pojedynczy z podwójnym wspornikiem i pozostawienie tylnego uchwytu pustego. W razie potrzeby będzie można dokupić następną rurę.

Jedną szynę wykorzystuje się zazwyczaj w przypadku wieszania samej firany lub zasłony. Istnieją jednak praktyczne sposoby zawieszenia tkanin na jednym karniszu.

Czy firana i zasłona na jednym drążku jest dobrym pomysłem?

Upięcie zasłony i firany na karniszu o pojedynczej szynie stwarza skromniejsze możliwości aranżacyjne. To znakomite rozwiązanie w sytuacji, gdy nie jest planowanie zasłanianie okien na noc. I gdy tekstylia okienne mają pełnić rolę jedynie ozdobną. Dobrym wyborem są materiały mocno marszczone, ponieważ nie będą potrzebowały dużo miejsca na szynie.

W sytuacji zaś, gdy planowane jest zasłanianie okien wieczorem, aby ochronić wnętrze przed ciekawskimi spojrzeniami przechodniów, lepszym wyborem jest użycie podwójnego karnisza.

Wieszanie firan i zasłon na jednym karniszu może być powodowane ograniczeniami wnętrzarskimi, takimi jak np. okna położone narożnie.

Powieszenie firanki i zasłony na karniszu o jednej prowadnicy - jak to zrobić?

Dekoracja okienna na jednym karniszu może prezentować się nie mniej atrakcyjnie, niż wieszana na podwójnej szynie. Bardzo ważna jest metoda mocowania.

  • gdy tkaniny mają być przesuwane, należy wybrać modele, wyposażone je w specjalne żabki lub przelotki. Gdy zaś mają być nieruchome wystarczą tekstylia z taśmą marszczącą lub przeszyciem tunelowym.
  • ilość żabek należy dopasować do szerokości firanki i zasłony. Upinanie przy pomocy żabek pozwala na ukrycie różnych tkanin. Wystarczy przypiąć zasłonę o jedną żabkę więcej, niż koniec firanki,
  • jeżeli firanki i zasłony posiadają tunel, szelki, przelotki lub marszczącą taśmę w pierwszej kolejności należy nałożyć na rurę kotarę, a potem firanę i drugą część zasłony.

Mocowanie firanki i zasłony na jednym karniszu nie jest wcale trudne. Wymaga co prawda kreatywności, ale efekt może przejść najśmielsze oczekiwania.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl