Jak mierzyć firany? Odpowiedni pomiar ma znaczenie

Firany i zasłony tworzą przytulny klimat w naszych wnętrzach, wpuszczają do środka odpowiednie natężenie światła, czy nawet powiększają optycznie pomieszczenie. Aby efektownie się prezentowały, muszą być dobrze dobrane i mieć odpowiednią szerokość i długość. Jak je wymierzyć? Tego dowiesz się z naszego poradnika.

Jak długi karnisz kupić?

Aby karnisze dobrze wyglądały i spełniały swoją funkcję, muszą być dłuższe o ok. 40-60 od wnęki okiennej, tj. o 20-30 cm z każdej strony – w przypadku wieszania jedynie firan lub zasłonek. Jeśli planujemy powiesić i firanki i zasłony, różnica musi być większa – tak aby swobodnie można było rozsunąć materiał i otworzyć okna. W takim przypadku rurka w karniszu powinna być dłuższa o ok. 70-80 cm wnęki okiennej. Jeśli kupimy za długą, możemy samodzielnie przyciąć ją do odpowiedniej długości.

W przypadku karniszy ważne jest też, aby były zamontowane 7-8 cm nad górną krawędzią ramy okiennej.

Ile żabek na metr karnisza?

Ogólna zasada jest taka, że na metr powinno przypadać 10 żabek, czyli po jednej na  każde 10 cm. Wszystko jednak zależy od rodzaju dekoracji okiennej, jaką planujemy stworzyć. Jeśli wieszamy lekką firanę, żabek może być mniej, jeśli grubą i ciężką zasłonę – należy doliczyć kilka sztuk na każdy metr.

Jak wymierzyć firankę na okno?

Długość

Dobrze dopasowana firana nie może być ani za krótka, ani za długa. Przed zakupem należy zdecydować, na jakiej długości nam zależy – do parapetu, do ziemi czy na dłuższej firanie i efekcie luźno układającej się na podłodze tkaniny.

Standardowa długość firan i zasłon jest zawsze liczona od połowy żabek. Jeśli posiadamy firanę na szelkach, mierzymy od końca rurki karniszy, a jeśli na przelotkach – do otrzymanego wyniku dodajemy 3 centymetry.

W przypadku firan do parapetu, zwykle kończą się one 1,5 cm nad lub 5-10 cm pod parapetem. Jeśli planujemy, by sięgały podłogi, powinny kończyć się ok. 2-3 cm nad nią, a jeśli chcemy, by opierały się na podłodze lub zależy nam na efekcie drapowania powinny być dłuższe o ok. 5-20 cm niż odległość od szyny do parkietu. Do otrzymanego wyniku należy dodać ok. 5 cm na górze i ok. 20 cm na dole na wykończenie tkaniny.

Szerokość

Najpierw zmierz długość rurki szyny i zastanów się, czy zależy Ci na marszczeniu, a jeśli tak, to jak intensywnym. Ciekawy efekt daje marszczenie podwójne – w tym celu należy pomnożyć długość karnisza razy dwa. A jeśli efekt marszczenia firan ma być jeszcze gęstszy, warto przemnożyć razy trzy.

Jaka firanka na okno balkonowe?

Okna standardowe łączone z balkonowymi, jak się okazuje, są dość częstym wyzwaniem dla osób, którym zależy na atrakcyjnej i efektownej dekoracji okien. Najwygodniejszym rozwiązaniem jest połączenie firanki o długości do parapetu na oknie typowym i osobnej firany w tym samym stylu o długości do podłogi w drzwiach balkonowych. Zaletą tego wariantu jest łatwy dostęp do okien balkonowych i możliwość wygodnego przesunięcia tkaniny, aby swobodnie wyjść na balkon.

Jak zmierzyć zasłony?

Długość

Możesz powiesić solo lub razem z firanami. Podstawowa zasada mówi, że zasłona musi kończyć się ok.2 cm nad podłogą, licząc analogicznie jak przy firanach – od żabki w przypadku zasłon tradycyjnych, od końca rurki karnisza w przypadku tych na szelkach. W przypadku zasłonek z przelotką w postaci kół lub taśm – do całkowitej długości należy dodać 3 cm. Jeśli wieszamy zasłonki razem z firankami, pamiętajmy, że najlepiej prezentują się firanki krótsze o ok. 1 cm od zasłonki.

Szerokość

Zależy od funkcji, jaką mają pełnić – jedynie dekoracyjną czy również zasłaniającą okna. Na rynku mamy do wyboru zasłonki w standardowych szerokościach, tj. 140-150 cm lub 300 cm. Jeśli zasłona ma być tylko dekoracją, warto ją zmarszczyć na taśmie. Jeśli ma służyć do całkowitego zasłaniania okna, warto wybrać taką na kółkach lub szelkach. Poza przyjętymi szerokościami można także zamówić zasłonę na wymiar. Stosujemy wówczas takie same zasady jak przy mierzeniu firan.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Zanim zaczniesz mierzyć, zaopatrz się w stalową miarę budowlaną. Pomiar nią będzie najdokładniejszy. Dla uzyskania najdokładniejszych wyników należy wykonywać pomiary po bokach oraz na środku szyny. I oczywiście pamiętać o zapasie materiału na zakładki i wykończenie naszych dekoracji okiennych. Powodzenia!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl