Jak ciekawie upiąć zasłony? Poznaj nasze inspiracje!

Zasłony same w sobie mogą stanowić oryginalną dekorację wnętrza salonu, kuchni czy sypialni. Jeśli dodatkowo postanowimy je upiąć w fantazyjny sposób, dekoracja zyska na efektowności, a czasem i funkcjonalności. Zasłony krótkie, czy też długie, bogato marszczone oraz wykonane z różnego rodzaju materiałów – w każdym przypadku możemy je naprawdę ciekawie upiąć. Podpowiadamy, jak to zrobić!

Efektowne upięcia zasłon w salonie, sypialni i kuchni

Salony, zarówno te klasyczne, jak i nowoczesne, wyposażone są najczęściej w duże okna, które to z kolei stwarzają wiele możliwości aranżacyjnych i swobodę w wyborze firan oraz zasłon. Jeśli posiadamy w salonie duże, szerokie okna, możemy zdecydować się na obfite, tj.w stosunku 1:3, marszczenie zasłon. Do nieco mniejszych okien pasują zdecydowanie bardziej plisy z marszczeniem 1:1 bądź też klasyczne zakładki w stosunku 1:2. Podobnie rzecz się ma w przypadku zasłon w sypialni bądź też kuchni. Tutaj wystarczające bywa klasyczne marszczenie i „puszczenie zasłon wolno”.

Podpinanie zasłon chwostami

Jeśli jednak opcja marszczenia nam nie odpowiada lub po prostu jest to rozwiązanie mało funkcjonalne, wtedy warto postawić na ciekawe i jednocześnie praktyczne upięcie zasłon. W przypadku, gdy materiał jest delikatny, eteryczny i „lejący się”, nawet w przypadku marszczenia warto zdecydować się na upięcie. Tkaniny, które znakomicie poddają się wszelkim upięciom i zabiegom dekoracyjnym to m.in. woal, szyfon, markizeta, czy też organtyna.

Zasłony z woalu możemy upiąć za pomocą dekoracyjnych chwostów. Pozwoli to zebrać zasłony po obu stronach okna, dostarczając jednocześnie swobody w określeniu, jak mocne ma to być zebranie i ile okna ma odsłaniać. To, jak mocno podepniemy tkaninę, zależy tylko od naszych preferencji – cechą charakterystyczna chwostów jest bowiem to, że ich zacisk można swobodnie regulować. 

Podpinanie zasłon podwiązkami

Rozwiązaniem podobnym do chwostów, którym równie łatwo, a zarazem efektownie możemy upiąć nasze zasłony, będą podwiązki. Dlaczego to taka ciekawa propozycja? Przede wszystkim możemy tutaj uzyskać wyjątkowy efekt dekoracyjny, ponieważ podwiązki często dobierane są na zasadzie kontrastu. W ten sposób możemy upiąć zarówno intensywnie marszczone tkaniny, jak i zasłony luźno i gładko zawieszone na karniszu. Upinając zasłony za pomocą podwiązek, uzyskamy jeden lub dwa fragmenty materiału w kształcie trójkątów zakończone lekko opadającą fałda materiału. Wiele osób ulega także pokusie dodatkowego ozdobienia podwiązek, np. drewnianymi wisiorami, czy szklanymi koralikami.

Krótkie zasłony z dekoracyjnym lambrekinem

Lambrekin – długi, wąski pas materiału wiszący nad oknem, to rozwiązanie, które sprawdza się perfekcyjnie, zwłaszcza jeśli wybrane przez nas zasłony są krótkie i w zasadzie nie mamy innych wygodnych możliwości ich dekoracyjnego upięcia. Lambrekiny, zarówno w wersji gładkiej, jak i marszczonej, to świetna propozycja m.in. do kuchni. Jednak także w salonie możemy pokusić się o tego typu rozwiązanie dekoracyjne, które sprawi, że aranżacja okna zrobi wrażenie zamkniętej i perfekcyjnie dopracowanej.

Woda, żabot lub muszla

Doskonałą propozycją dla eleganckich, nieco wytwornych wnętrz, mogą okazać się bardziej fantazyjne upięcia zasłon – woda, żabot czy muszla. Pierwszy wariant to subtelne upięcie pasujące zwłaszcza do klasycznych wnętrz, polegające na delikatnym drapowaniu zasłon i układaniu z nich charakterystycznych girland. Takiej stylizacji okiennej może towarzyszyć tzw. żabot lub muszla, czyli dodatkowy fragment materiału wiszący pośrodku okna na tle firany, często misternie marszczony i drapowany.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl