Jak chronić zasłony przed blaknięciem? Podpowiadamy!

Nawet tkaniny najwyższej jakości mają tendencje do utraty pierwotnych kolorów. Problem dotyczy szczególnie materiałów wystawionych na promieniowanie słoneczne – zasłony pokojowe z czasem mogą blaknąć, a przy tym wyglądać mniej estetycznie niż na początku. Jak dbać o zasłony, aby dłużej cieszyć się ich nieskazitelnym wyglądem? Jak je uchronić przed blaknięciem i w jaki sposób przywrócić im intensywny kolor? Oto kilka wskazówek, które pozwolą zachować nieskazitelne barwy zasłon na dłużej!

Po pierwsze – zapobiegaj

Zagrożeniem dla zasłon jest nie tylko bezpośredni kontakt z promieniowaniem, ale także niewłaściwe pranie czy konserwacja. Zanim wrzucisz zasłony do pralki, zawsze zapoznaj się z zaleceniami producenta odnośnie ich czyszczenia czy prasowania. Zazwyczaj są to delikatne tkaniny, które wymagają także specjalnego obchodzenia się. Pranie zasłon powinno odbywać się w niskiej temperaturze wody. Najlepiej też wybrać program prania przeznaczony do delikatnych tkanin. Im łagodniejsza forma prania, tym dłuższa żywotność zasłon.

W przypadku kolorowych zasłon już w trakcie prania można znacząco wpłynąć na ochronę koloru. Wystarczy zastosować odpowiedni płyn do płukania, który przeznaczony jest do kolorowych tkanin. Istnieje również domowy sposób, aby wpłynąć na trwałość kolorów. Wystarczy do płukania zasłon zastosować ocet, do którego można dodać kilka kropelek wybranego olejku eterycznego. Ocet skutecznie stabilizuje barwniki na tkaninach, zapobiegając ich blaknięciu. Dlatego tak ważne jest, aby sposób ten zastosować już podczas pierwszego prania zasłon. Specjalny płyn do płukania lub ocet stosuj jednak za każdym razem, gdy chcesz odświeżyć zasłony pokojowe.

Ważny jest też sposób suszenia zasłon, ponieważ materiały blakną często właśnie podczas suszenia, gdy wystawione są na promieniowanie słoneczne. Dlatego nigdy nie rozwieszaj zasłon bezpośrednio na słońcu – jeśli koniecznie chcesz suszyć je na zewnątrz, zdecyduj się na zacienione miejsce.

Odświeżanie zasłon pokojowych

Jasne, białe czy kremowe zasłony, w kontakcie z promieniowaniem słonecznym, mają dużą tendencję do żółknięcia oraz szybkiej utraty świeżości. Jak zadbać o jasne zasłony, aby przywrócić im nienaganny wygląd? W tym przypadku, przed właściwym praniem najlepiej jest potraktować zasłony sodą oczyszczoną i ewentualnie płynem do naczyń. Wystarczy stworzyć roztwór sody w ciepłej wodzie (można dodać około 2 łyżek płynu do naczyń), a następnie moczyć zasłony w takiej mieszance, najlepiej przez kilka godzin. Soda nie tylko przywróci zasłonom piękny wygląd, ale też usunie ewentualny nieprzyjemny zapach. Następnie można uprać zasłony w pralce tak jak zwykle.

W przypadku zasłon ciemnych czy nawet czarnych najlepiej wybrać specjalne płyny do ciemnego prania, których odpowiednie substancje chronią barwniki przed blaknięciem. Niektóre płyny potrafią także przywrócić piękny, ciemny kolor nawet nieco wyblakłym zasłonom.

Kolor zasłon można również odświeżyć, stosując do tego specjalne barwniki. Ważne jednak, aby dobrać barwnik o odpowiedniej kolorystyce. Sposób ten nie sprawdzi się w przypadku zasłon wielokolorowych. Nowoczesne barwniki do tkanin stosuje się w pralce – pigment należy rozpuścić w ciepłej wodzie, a następnie wlać do pojemnika pralki. Tak odświeżone zasłony pokojowe również warto chronić przed ponowną utratą koloru. Przy kolejnych praniach, dobrze jest stosować płukanie zasłon w specjalnym płynie lub occie.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl