Do jakich wnętrz pasują zasłony w pasy?

Remontując swoje mieszkanie lub dom bądź urządzając je od podstaw, warto zwrócić szczególną uwagę na aranżację okna. To właśnie element wystroju, który zwykle stanowi wizytówkę każdego pomieszczenia, dlatego nie należy go pomijać. Istnieje wiele pomysłów dotyczących tego rodzaju aranżacji, wśród których można znaleźć między innymi zasłony w pasy. Jest to niezwykle wdzięczny, a jednocześnie ponadczasowy motyw, pojawiający się na wielu zdjęciach inspiracyjnych zamieszczonych w magazynach wnętrzarskich. Dlatego warto go wykorzystać, by stworzyć elegancki i jednocześnie stylowy wystrój domowych pomieszczeń. Jednak wiele osób z pewnością zastanawia się, czy zasłony w paski pasują do każdego wnętrza. Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w tym artykule.

Zasłony w pasy do salonu - idealny wybór do każdego wnętrza

Zasłony w pasy charakteryzują się uniwersalnością, gdyż można z powodzeniem zawiesić je w oknie każdego pomieszczenia. W salonie lub w pokoju dziennym, który często stanowi wizytówkę naszego mieszkania, idealnie sprawdzą się zarówno firany w pasy pionowe, jak i zasłony z takim samym motywem. Jednak warto pamiętać o zachowaniu umiaru. Oczywiście wzór pasków może być różnorodny, gdyż same pasy mogą występować w różnych kolorach i szerokościach, dzięki czemu wykorzystując ten motyw możemy stworzyć wnętrze pełne przyjemnej i przytulnej atmosfery. Jednak ich połączenie powinno być dobrane z głową. Jeśli zdecydujemy się na zasłony w pasy pionowe, to postawmy również na dodatki z takim samym wzorem. W przypadku wyboru zasłon w pasy poziome również połączmy je z pasami biegnącymi horyzontalnie, które mogą znajdować się na kocach, poduszkach czy dywanach. Starajmy się za wszelką cenę zachować ład i porządek, nie mieszając pasów pionowych z poziomymi, gdyż takie połączenie może wywołać chaos, który z biegiem czasu zacznie drażnić domowników.

Rodzaje zasłon w paski

Motywy w pasy występują w wielu odsłonach i to od naszego indywidualnego gustu zależy, na którą wersję się zdecydujemy. Najczęściej występują one w pionie lub poziomie, jednak można także spotkać pasy ułożone pod ukosem - te jednak są najrzadziej spotykane. Warto zatem wiedzieć, jaką rolę może odegrać pasiasty wzór we wnętrzu w zależności od jego ułożenia. Ponadto liczy się również kolorystyka. Jeśli zdecydujemy się na pasy w pastelowych odcieniach, to pomieszczenie stanie się przytulne, spokojne i wyciszone. Dla wzmocnienia efektu można wybrać pasy o tej samej szerokości, ułożone w równej odległości od siebie. Jednak nie jest to reguła, gdyż w przypadku stonowanych barw nie będziemy narażeni na wystąpienie chaosu lub zaburzenia ładu. Natomiast, gdy wybierzemy pasiasty wzór w intensywnych kolorach i krzykliwych barwach, to we wnętrzu z pewnością główną rolę odegrają widoczne kontrasty, które znacznie lepiej sprawdzą się w większych wnętrzach. Zatem jeśli dysponujesz przestronnymi pomieszczeniami domowymi, to właśnie to rozwiązanie jest dla Ciebie.

Zasłony w pasy pionowe, czy poziome?

Zasłony w pionowe pasy to doskonały dodatek dekoracyjny zarówno do nowocześnie urządzonych wnętrz, jak i do tych zaaranżowanych w stylu klasycznym. Jednak warto zwrócić uwagę na metraż i przestronność pomieszczenia, a także na ilość okien, gdy planujemy wykorzystać zasłony w pionowe pasy, gdyż ten wzór optycznie wydłuża wnętrze, które w mgnieniu oka staje się znacznie wyższe, niż jest w rzeczywistości. Zatem tego rodzaju motyw warto zastosować w niskich pomieszczeniach bądź w przypadku aranżacji, w której mamy do czynienia z podwieszanym sufitem. Drugim, równie popularnym motywem, są zasłony w pasy poziome, które pomimo podobieństwa wzoru mogą odgrywać zupełnie inną rolę we wnętrzu. Przede wszystkim ich zastosowanie sprawi, że pomieszczenie stanie się optycznie większe i rozjaśnione, dlatego warto je stosować w ciemnych wnętrzach, w których mamy słaby dostęp światła słonecznego.

Zasłony w pasy - ponadczasowy i atrakcyjny motyw przewodni

Warto wiedzieć, że pasiaste wzory dość mocno rzucają się w oczy i zwracają na siebie uwagę, dlatego gdy zdecydujemy się na ich wykorzystanie, to należy również skupić się na pozostałych elementach wystroju, które powinny cechować się minimalizmem i stonowanymi barwami. Dodanie kolejnych wzorów może przytłoczyć wnętrza, dlatego warto unikać takiego rozwiązania. Zasłony w pasy pionowe lub poziome powinny również uzupełniać wnętrza, w których ściany pomalowane są na jasne kolory. W ten sposób stworzymy atrakcyjne dla oka kontrasty, które nie będą męczyć wzroku, a jednocześnie będą prezentować się bardzo interesująco. Ponadto pozwolimy pasom wyjść na pierwszy plan i tym samym nadamy wnętrzu modny charakter. Dla przykładu białe ściany w połączeniu z czarno-białymi lub kolorowymi pasami stworzą piękną aranżację, która będzie wyglądać stylowo i intrygująco. Pasy to motyw, który nigdy nie wyjdzie z mody, dlatego też tak często można go spotkać również na odzieży. Odświeżenie salonu bądź sypialni i wykorzystanie zasłon w pasy to zawsze świetny wybór, gdy zastosujemy się do wskazówek podanych powyżej.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl