Czym kierować się wybierając zasłony do sypialni?

Jakie kryteria uwzględnić przy zakupie zasłon?

Przy wyborze zasłon do sypialni należy wziąć pod uwagę między innymi styl, w jakim urządzone jest pomieszczenie. Zasłony w nowoczesnym stylu, w geometryczne wzory nie będą przecież pasowały do sypialni urządzonej w klimacie wiktoriańskim. Poza tym, dobrze byłoby przyjrzeć się sypialnianym oknom. Jeżeli są one niewielkich rozmiarów, lepiej mogą sprawdzić się krótkie zasłony. Jeśli jednak w pomieszczeniu znajduje się okno balkonowe, długie zasłony będą jak najbardziej na miejscu. Przy zakupie zasłon trzeba wziąć pod uwagę także poziom nasłonecznienia sypialni. Należy ocenić również to, czy pomieszczenie wypadałoby ożywić, czy może wręcz przeciwnie. Zanim zatem udamy się do sklepu, dobrze byłoby kilka razy przespacerować się po sypialni i wyobrazić sobie różne rozwiązania. Wówczas zdecydowane łatwiej będzie nam podjąć decyzję, której nie będziemy żałować. 

Jak wybrać odpowiedni kolor?

Zdecydowana większość z nas, wybierając zasłony do sypialni, będzie zainteresowana ich kolorem. Nie ma się temu co dziwić, bo przecież to barwa materiału będzie w dużej mierze przyciągała nasz wzrok. Wydaje się, że w pomieszczeniu, w którym śpimy nie powinniśmy mieć do czynienia z kolorami, które działają pobudzająco. Zasłony w odcieniu soczystej pomarańczy bądź zmysłowej czerwieni raczej nie będą trafionym wyborem. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie materiał w stonowanych barwach, takich jak na przykład granat czy butelkowa zieleń. Jeśli sypialnia jest niewielka i chcemy sprawić, aby była ona optycznie większa, możemy zdecydować się na zasłony w kolorze kremu, ecru bądź bieli. Musimy jednak liczyć się z tym, że na jasnych zasłonach stosunkowo szybko będą widoczne wszelkiego rodzaju zabrudzenia. 

Prześwitujące, a może zaciemniające?

Wybierając zasłony do sypialni, powinniśmy zastanowić się nad tym, czy lepsze będą te prześwitujące, czy też może zaciemniające. Jeżeli chodzi o te pierwsze, sprawdzą się one przede wszystkim w sypialniach, których okna wychodzą na przykład na północ. Jeśli jednak nasza sypialnia jest przestronna i posiada okna wychodzące na wschód, zdecydowanie lepszą opcją wydają się być zasłony zaciemniające. Wybierając je powinniśmy wziąć pod uwagę także nasz tryb życia. Jeżeli pracujemy na nocne zmiany, możemy sypiać w ciągu dnia. Wówczas będziemy zapewne chcieli, aby promienie światła słonecznego nie utrudniały nam odpoczynku. Wydaje się zatem, że w takim wypadku również najlepszą z opcji będą zasłony zaciemniające. Jeżeli po pewnym czasie użytkowania okaże się, że rozwiązanie, na które się zdecydowaliśmy nie odpowiada nam, zawsze możemy z niego zrezygnować. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl